Anne sütü dışında hangi sütü kullanabilirim?

Bebeklerin beslenmesi için 2 yaşına kadar anne sütünün değeri tartışılmaz bir gerçektir ve bunu hepimiz biliyoruz. Ancak anne sütü ile beslenmenin mümkün olamadığı veya anne sütünün yeterli olmadığı durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu durumda özellikle ilk 1 yılda bebeklere diğer hayvan sütleri verilmemelidir.

Anne sütü dışında hangi sütü kullanabilirim?

Unutmayalım ki her annenin sütü kendi bebeği için özeldir. İnsan yavrusunun sütü bebeğine, ineğin sütü ineğin gelişimine, keçinin sütü keçinin gelişimine özel içeriklere sahiptir. Bu sebeple anne sütü ve diğer hayvan sütleri asla karşılaştırılmamalıdır.

İnek sütünün içeriği bebeğin gelişimi ve sindirim sistemine uygun değildir ve alerjik öğeler içerir. Diğer yandan içerdiği yüksek protein düzeyi ilerkleyen yıllarda insülin direnci, tip-2 diyabet (şeker hastalığı), şişmanlıkla giden metabolik sendroma neden olabilmektedir. Bunların yanında gaz, hazım sorunları ve sindirim rahatsızlıkları da yaşanabilir. Demir eksikliğine ve kansızlığa da yol açabilmektedir.

İnek sütünün bu etkileri, keçi sütünde de benzer şekilde görülebilir. Örneğin inek sütü alerjisi olan bebeklerin birçoğunda keçi sütü alerjisi olabilir. Bunun nedeni iki süt çeşidinde de benzer proteinlerin bulunması ve çapraz reaksiyon gösterebilmeleridir. Ek olarak; keçi sütü, inek sütüne göre daha fazla doymuş yağ içerir ve bu böbreklerin yükünü arttırır. Bu da sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesi demektir. Keçi sütünün bebek beslenmesine uygun olmamasının bir diğer nedeni de folik asit ve demir eksikliğidir. Anne sütüne göre, A-C-D vitamini ve B12 eksikliği de keçi sütünün anne sütüne alternatif olamayacağının diğer göstergeleridir.

Öncelik ilk altı ay sadece anne sütüdür. Ek besinlere başlansa da anne sütü ile beslenme iki yaşına kadar devam edilmelidir. Anne sütünün yetmediği yada kullanılamadığı durumlarda doktor önerisi ile mama başlanabilir. Hekim önermedikçe mama kullanılmamalıdır. Mamalar üzerindeki kullanma talimatlarına göre hazırlanır. Kaynatıldıktan sonra dinlendirilmiş sıcak suyla hazırlanır. 30 mililitre su bir ölçek mama ile karıştırılır. Öğün miktarı bebeğe göre değişebilir.

Bebeklerde yaklaşık öğün miktarı:

1-2 saatte: 60-90cc

3saatlik-2 ay: 120-150cc

2-3 ay:150-180cc

3-5 ay: 180-210cc

5-12ay: 210-240cc

Olarak düşünülür. Bebeğin iştahına göre ayarlanır.

 

Hoşçakalın…. #Alanya #Gazipaşa #çocuk doktoru