Anne Sütü Nasıl Kesilir?

Anne Sütü Nasıl Kesilir? Bu soruya yanıt, bazen çok kolay bazen de yıpratıcı olabiliyor. Emzirme anneyle bebek arasındaki en güzel anlardandır. Bu özel bağın fiziksel ve ruhsal olarak bebeğe çok önemli faydaları vardır. Ancak bebeğin gelişimi açısından 2 yaşının ardından sütten kesilmesi gerekir. Bu alışkanlığın kesilmesi hem bebek hem de anne için oldukça zor olabilir. Peki anne sütü nasıl kesilir?

 

Önce Anne ve bebek kendini hazır hissetmeli

Emzirme, yalnızca bir besin kaynağı olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü emzirme ve emzirmeyi kesme işleminin psikolojik bir boyutu da vardır. Bebek için meme, anne ile en güvenli iletişim aracıdır. Bu nedenle emzirme, bebek 2 yaşına geldiğinde ve anne ile bebeğin kendini hazır hissettiği zamanda kesilmelidir.

 

Emzirmeyi bırakırken annelerde değişiklikler görülüyor

Emzirmeyi kesen anneler göğüslerinde şişme, tıkanma, ağırlaşma ve süt ateşiyle karşılaşılabiliyorlar. Bunun yanı sıra emzirmenin aniden bırakılması süt kanallarının dolmasına ve süt sızıntılarına neden olabiliyor. Bu gibi durumlar karşısında pompa ile süt çekilip göğsün rahatlaması sağlanabilir. Ağrıyı azaltmak için göğüslere de soğuk kompres uygulanabilir veya ağrı kesici tablet kullanılabilir.

 

Bu dönemde sabırlı olunmalı

Emzirmenin bitirilmesi ve sonraki süreç zorlu geçebilir. Bebeği en rahatlatıcı aktivitesi olan emme işlemi kesildiğinde, bebek duruma adapte olmaya çalışır. Anne ise bebeğini memeden uzaklaştırdığı için vicdan azabı yaşayabilir. Ancak annenin böyle bir durumda sabırlı davranması gerekir. Unutulmamalıdır ki bu, her bebeğin yaşadığı doğal bir süreçtir.

Emzirmeyi bırakmak gerekirse nasıl bir yol izlemeli?

Bu konuda birçok kitapta, çocuk sağlığını ilgilendiren sitelerde çok farklı yöntemler sayılmaktadır:

 

Önce gündüz sonra gece emzirmelerini bırakabilirsiniz. Bir süre gündüz emmeyip dertlenecektir ama bebeği gündüz oyalanmak daha kolay olacaktır. Emmeden de can sıkıntısını ve açlığını giderebildiğini gören bebeğin özgüveni gelir, iştahı açılır. Gece uykuya dalarken emmeye devam etmesine izin verilir.

 

Yavaş yavaş azaltma metodu: Bazı bebekler çok ısrarcı ve inatçı oluyorlar. Bunlarda da bu yöntemi öneriyoruz. Abartılı bir şekilde günde 12 kez emen bebeğin emme sayısını zamanla 2-3’e inmek sonra da kesmek önerilir.

 

Birden kesme: En az önerdiğimiz yöntem olup seyrek emen bebekler için önerilir.

Anne sütüne alternatif formül mama diyete eklenebilir, anneye olan düşkünlük ve ihtiyaç azaltılabilir.

 

Hangi besinler anne sütünü azaltır?

Anne sütünü azaltan yiyeceklerin başında nane ve maydanoz gelir.
Nişasta unu ve nişastalı gıdalar da anne sütünü azaltır. Ayrıca şalgam ve ararot anne sütü azaltmada etkilidir. Anne sütünü azaltan adaçayı içilmemelidir. Annelerin emzirme döneminde dikkat etmesi gereken bir şeyde aşırı tuz tüketimidir. Tuz anne sütünü azaltır ve vücutta ödem oluşumuna neden olur. Bunun yanında salamura ve turşu anne sütünü bariz azaltır. Sirke ve limon suyu da çok tüketilmemelidir. Anne sütünü azaltan gıdalardandır.

Emzirmeyi kesme sürecini kolaylaştıran ipuçları

🔸Doğru zaman olduğunu düşündüğünüz an emzirmeyi bırakmak için adım adım ilerlemeniz gerektiğinin farkında olun.
🔸Sizin ya da bebeğinizin stresli, huzursuz ve rahatsız olduğu bir dönemde denemelere başlamanız başarısız sonuçlar doğurabilir.
🔸Bu dönemin geçmesini bekleyin. Her ikinizin de rahat ve mutlu olduğu bir dönemde tekrar deneyin.
🔸Bu sürecin bebeğinizin için gerekli ve onun büyüme basamaklarından biri olduğunu özümseyin ve bu konuda kendinizi kötü hissetmeyin.
🔸Emzirmeyi bırakma alıştırmalarına emzirmeyi biraz azaltarak başlayın.
🔸Kısalttığınız emzirme zamanının sonunda bebeğinizi suluk ya da bardak ile besleyin. Böylece zaman geçtikçe bu şekilde beslenmeye kolaylıkla alışır.
🔸Gündüz emzirme esnasında onunla konuşun, yumuşak bir ses tonu ile yaşına göre ona açıklama yapabilirsiniz.
🔸Emzirme sonrasında çocuğunuzun süt öğünü için doktorunuza danışınız.

🔸Sizin haricinizde başka kişilerin de bebeğinizi beslemesi onun bu sürece alışmasını kolaylaştırır.
🔸Aile bireylerini bu süreç hakkında bilgilendirin ve size yardımcı olmasını isteyin.
🔸Bebeğiniz bugüne kadar alıştığı rutini bırakacağı için biraz huysuzlanması gayet normaldir, sabırlı olun.
🔸Bu dönemde duygusal boşluk yaratmaması için bebeğinizi sık sık kucağınıza alın, onu ne kadar sevdiğinizi dile getirin. Onunla tıpkı emzirdiğiniz zamanlardaki gibi tensel temasta bulunun.
🔸Stresli olabileceği için onunla oyunlar oynayarak eğlendirmeye çalışın.
🔸Uykuya geçiş zamanlarında ona yakın temasta olun, dokunarak sakin bir şekilde uykuya dalmasını sağlayın.
🔸Bu süreçte kararlı olmaya çalışın. Kararsız davranırsanız tekrar tekrar başa dönerek süreci uzatmış olursunuz. Bu da hem sizin hem de bebeğinizin duygusal olarak zorlanmasına neden olur.
🔸Gündüz emzirmelerinde başarı ile ilerliyorsanız gece emzirmeyi kesmeyi denemeye geçebilirsiniz.

Eğer tüm denemelerinize rağmen bebeğiniz memeyi bırakmıyorsa belki de emzirmeyi bırakmak için doğru zaman henüz gelmemiştir. Çok ısrarcı davranmayın ve bir müddet sonra tekrar denemelere başlayın.
*Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışın.

Sağlıkla kalın…